Pozostałe tematy

Trwałość kosmetyków – jak długo można je przechowywać?

Różne kosmetyki mają różne terminy żywotności. Niestety same daty na opakowaniach niewiele się przydają, gdyż w większości kosmetyków, po otwarciu ich, znacznie skraca się jego czas ważności. Dobrze jest zapisywać sobie dokładną datę otwarcia kosmetyku, żeby wiedzieć, kiedy nie powinno się już z niego korzystać.

Trwałość kosmetyków

Przyjrzyjmy się bliżej jaki termin ważności mają poszczególne kosmetyki po otwarciu i jak można je przechowywać.

  • Balsamy do ciała – Rok od dnia otwarcia – Należy unikać trzymania tych produktów blisko źródeł ciepła. Po otwarciu dobrze jest je zużyć jak najszybciej, gdyż składniki powoli jełczeją. Opakowanie powinno stale być szczelnie zamknięte.
  • Cienie, pudry  – do 4 lat od dnia otwarcia – Wszystkie kosmetyki sypkie są bardzo trwałe. Najważniejsze, by do ich aplikowania używać czystych pędzli.
  • Lakier do paznokci – 1,5 roku od dnia otwarcia – Należy dokładnie zamykać buteleczkę, gdyż dostęp powietrza sprawi, że lakier zgęstnieje, zacznie się rozwarstwiać lub w ostateczności wyschnie. Nie wolno także dolewać do lakieru zmywacza do paznokci w celu jego rozcieńczenia. Tak wzbogacony lakier będzie odpryskiwał z paznokci. Popularne jest przechowywanie lakierów w lodówce. Dzięki temu mogą służyć znacznie dłużej.
  • Maski i kremy – 6  miesięcy od dnia otwarcia – Nawet jeśli termin na opakowaniu jest dużo dłuższy to pół roku jest okresem po jakim aktywne składniki mogą stracić swoje właściwości w wyniku złego przechowywania. Żeby jak najbardziej przedłużyć okres trwałości produktu należy szczelnie zamykać opakowania, w których są przechowywane. Warto także korzystać z specjalnych przyrządów do nakładania kosmetyków, gdyż nabierając je palcami, zostawiamy w opakowaniu bakterie.
  • Odżywki – Rok od dnia otwarcia – Najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu. Nie należy używać odżywek, które zgęstniały, zaczęły się rozwarstwiać, albo wydzielają nieprzyjemny zapach.
  • Perfumy – 2 lata od dnia otwarcia – Należy je przechowywać w chłodnych, zacienionych miejscach, gdyż w innym wypadku łatwo tracą zapach i kolor. Najlepiej trzymać je w pudełkach, które zabezpieczą je przed destrukcyjnym działaniem słońca.
  • Pomadki, błyszczyki – Rok od dnia otwarcia – Te kosmetyki nie przepadają za światłem i ciepłem. Nie należy więc wykręcać całego sztyftu w celu posmarowania warg i przechowywać ich w ciepłych miejscach. Przez to mogą zacząć się kruszyć i tracić kolor
  • Szampony – Rok od dnia otwarcia – Nie należy dolewać wody do opakowania w celu rozcieńczenia kosmetyku, gdyż sprzyja to rozmnażaniu się bakterii.
  • Tusze do rzęs – 6 miesięcy od dnia otwarcia – Tusze do rzęs są bardzo podatne na działanie powietrza. Malując się należy unikać kilkukrotnego wsuwania i wyciągania szczoteczki z opakowania, gdyż w taki sposób wtłacza się do opakowania powietrze przyspieszające wysychanie kosmetyku.

Jak widać, kosmetyki mają różne daty trwałości. Oczywiście nie są one obligatoryjne i dobrze przechowywany produkt będzie w stanie posłużyć dużo dłużej. Przed każdym użyciem warto sprawdzić kolor, stan i zapach produktu, żeby przekonać się, czy jest dalej zdatny do użycia. Jeśli produkt jest rozwarstwiony, popękany, brzydko pachnie to lepiej zrezygnować z nałożenia takiego kosmetyku na ciało.

Podaj dalej!

Może Cię także zainteresować...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − cztery =